Buenos Aires Gezilecek Yerler

Her zaman kalabalık aynı zamanda çok zarif ve güzel bir şehir olan Buenos Aires Arjantin’in bir özeti denilebilir. Buenos Aires Güney Amerika’nın aynı zamanda en büyük ikinci şehridir. Arjantin’in siyasi, ekonomik ve kültürel başkentliğini yapan kent tüm bu özellikleri yanında ziyaretçilerinin ilgisini çeken birçok güzelliği ile her geçen gün daha da önemli bir merkez haline gelmektedir. Devasa ağaçlarla çevrili parkları, 19. yüzyıldan kalma yüksek katlı binalarla çevrili alanları ile çok etkileyici bir turistik mekan olmayı da başarmış durumda. Palermo, La Recoleta ve Belgrano gibi mahalleler saray konaklarıyla, lüks yüksek katlı binalarıyla ve  parklarla kaplı geniş bulvarlarıyla ön plana çıkan şehrin öne çıkan kendine özgü alanlarını oluşturur. Aynı zamanda şehirde Avenida Santa Fe ve Plaza de Mayo’da alışverişin tadını çıkarabilir geleneksel eğlence ve etkinlik alanlarında keyifli dakikalar geçirebilirsiniz.

Mayo ve Casa Rosada Plazaları

Mayo Plazası’nın olduğu alan 16.yüzyılda yapılan olan bu estetik iki blok uzunluğundaki meydan 1810 ispanya ayaklanmasından çeşitli tarihi olaylara kadar birçok etkinliğe sahne olmuş. Özellikle bu gün Cumhurbaşkanlığı Sarayı olarak kullanılan Casa Rosada da görülmeye değer alanların başında gelir. Alanda birçok cadde trafiğe kapalı durumda. Bunun için yaya olarak bütün bu alan içinde kalan yerleri kısa mesafe yürüyüşleri ile keşfedebilirsiniz. Çekici dış yapıları, kubbeleri ve güzel tarihi binaları ile bu alan keşfetmeniz için sizi bekliyor.

Recoleta Mezarlığı ve Müzeler

Dönem modasına uygun tarzda yapılmış olan Recoleta adını 1716’da inşa edilen Franciscan manastırından alır. Ancak alan belki de ilginç mezarları ile daha çok tanınır. Mezarlık yerli ve yabancı turistler arasında popülerdir. Alan Eva Perón gibi şöhretli ruhlar da dahil olmak üzere Arjantinli birçok ünlü isminin nihai istirahat yeri olarak hizmet etmektedir. Mezarlar farklı yapıları, gösterişli unsurları ile ziyaretçilerini çekmeyi başarıyor. Alanda birçok bahçe, kafe, zanaat dükkanı da bulunuyor. Ayrıca mezarlık oyma, ahşap, tablo ve gümüşlerden oluşan bir sergiye de ev sahipliği yapıyor. Alanda ilginizi çekecek bir diğer mekan olan Milli Kütüphane de tüm koleksiyonu ile sizi bekliyor.

La Boca ve Caminito Sokak Müzesi

Kuşkusuz Buenos Aires’in en renkli mahallesi olan La Boca sanatsal ürünler için gözde uğrak yerlerindendir. Birçok sanatkar eserlerini burada sokaklara taşıyor. 1959’dan bu yana bir açık hava müzesi ve sanat piyasası olarak faaliyet gösteren Caminito Caddesi Müzesi’ni kesinlikle keşfetmelisiniz. Cadde ve sokaklarda son derece fotojenik tarzda inşa edilmiş binalar parlak renkler tercih edilerek boyanmış. Gelen ziyaretçiler için bu binalar dizisi görülmeye değerdir. Alanda kaliteli el sanatlarını, hediyelik eşyaları, heykelleri bulabilir ücretsiz açık hava tango gösterilerini izleyebilirsiniz. Tüm bu unsurların yanında alanda Dekoratif Sanatlar Müzesi’ni de görüp 20. yüzyılın önemli Arjantinli sanatçıların mükemmel eserlerinin koleksiyonunu da inceleyebilirsiniz.

Cabildo

Eski şehir merkezinde yer alan bu alan Plaza de Mayo ile birlikte İspanyol idaresine karşı ayaklanmanın üstü olma vazifesini yapmış. Alanın tarihi 1610’lu yıllara dayansa da 18. yüzyılda genişletme çalışmaları geçirmiş. Alan 18. yüzyılda şehri ilgilendiren sayısız sergiyle birlikte Cabildo Ulusal Müzesi’ne de ev sahipliği yapıyor. Müzede çok sayıda eski harita ve fotoğraf sergisi mevcut olup Cizvit ve sömürge sanatı sergileri de oldukça dikkat çekicidir. Tüm bu farklılıkları ve tarihi ile Cabildo sizi ziyarete ve keşfetmeye çağırıyor.

San Telmo ve Ulusal Tarih Müzesi

Buenos Aires’in daha renkli ilçelerinden biri olan San Telmo dar Arnavut kaldırımlı sokakları, sayısız sanat stüdyoları, ilginç galerilere ev sahipliği yapan eski sömürge tarzı binaları ile şehrin en ilgi çekici alanlarının başında gelir. Bölge ayrıca tango salonları, kafeleri ve alışveriş tutkunları için butik mağazaları ile ünlüdür. Özellikle San Telmo Fuarı’nda antika eşyaların arasında farklı şeyler keşfetmek de büyük bir zevktir. Bu yaşam alanının cazibe merkezlerinden birini de Arjantin tarihini derinlemesine inceleyebileceğiniz mükemmel Ulusal Tarih Müzesi oluşturur. Müze 50.000’den fazla esere ev sahipliği yapar. Bu koleksiyondan en önemlisini hiç şüphesiz çağdaş ilkel resimlerin öncülerinden Cándido López’in yaptığı resim koleksiyonu oluşturur. Ayrıca bölgede ilginizi çekebilecek bir diğer müze de 1826 yılında açılan Bernardino Rivadavia Doğa Bilimleri Müzesi’dir. Burada büyük akvaryumu ziyaret edebilir Arjantin bitki türlerini inceleyebileceğiniz salonları ziyaret edebilirsiniz.

Büyükşehir Katedrali

Neoklasik bir yapıya sahip olan binanın inşaatı 1822 yılında başlamış. Bina konum olarak Plaza Mayo’nun yanında yer alır. İspanyolların ilk kiliselerini şu an katedralin olduğu yerde kurdukları da bilinen bir gerçektir. Oldukça düz ve sade bir görünüşe sahip Katolik kilisesi 18.yüzyıla ait heykellerin yanında güzel bir Neo-Rönesans ve Neo-Barok iç mekana sahiptir. Katedral kendi türlerinin en iyilerinden biri kabul edilir. Katedralin yanında ayrıca Arjantin’in en saygın devrimci kahramanlarından General José de San Martin’in mezarını da görebilirsiniz. Alanda bir diğer kutsal mekan ise Buenos Aires’in en eski ayakta kalmış kilisesi olan tünelleri ve sanat eserleri ile ünlü San Ignacio Kilisesi’dir. Tüm güzellikleri ile özellikle ruhaniyetleri ile bu kutsal mabetler ziyaretçilerini bekliyor.

Kolon Tiyatrosu

Buenos Aires’te 1908’de açılan birinci sınıf bir opera, bale ve klasik müzik tesisi olan çarpıcı Kolon Tiyatrosu tüm eğlence ortamı ile sizi bekliyor. Tiyatronun dünyanın en iyi akustiğine sahip olduğu söyleniyor. Bina tiyatro turları ile kostüm yapımından makyaja hatta peruk yapımına kadar tiyatro ile ilgili birçok farklı faaliyeti görme imkanı sağlıyor. Eğlenceli vakit geçirip farklı deneyimler yaşamak isteyen ziyaretçilerin uğrak yeri olan Kolon Tiyatrosu tüm güzellikleri ile müzik ve tiyatro severleri kendisine çekiyor.

Eski ve Yeni Sanat Galerileri

Buenos Aires Güney Amerika’nın sanatsal faaliyetler açısından en önemli merkezlerinden biri olarak ün kazanmış. Buenos Aires’teki en yeni ve en etkileyici galerilerden biri hiç şüphesiz Latin Amerika Sanat Müzesi’dir. Birbirine bağlanan küpleri andıran mükemmel modern bir binada yer alan bu birinci sınıf müze Latin Amerika’nın her yerindeki modern sanatçılar tarafından ortaya konmuş çok sayıda esere ev sahipliği yapıyor. Müze ayrıca ülkenin film ve görsel sanatlarını sergileyen bir kültür merkezi olarak hizmet vermektedir. Modern Resim Müzesi’nde ise Salvador Dali’nin, Pablo’nun hatta Pikasso’nun bile eserlerini görmeniz mümkündür. Alanda 2008 de açılan İspanyol Sanat Müzesi ve müzede yer alan Fortabat Sanat Koleksiyonu ziyaretçilerini bekliyor.

Palermo ve Jardin Botanik Parkları

Buenos Aires’teki sakinleri tarafından bilinen şehrin önemli dinlenme ve gezinti alanlarını içinde barındıran Palermo bu açıdan gelen turistlerinde ilgisini çekmeyi başarıyor. Bir zamanlar diktatör Juan Manuel de Rosas’ın mülkiyetinin bir parçası olan bu bölge günümüzde güzel etnik restoranların ve moda kuruluşlarının birçoğuna ev sahipliği yapmaktadır. 20 hektarlık cennet gibi bir alana yayılmış olan sayısız göl, köprü ve heykeli ile kentin mükemmel botanik bahçelerinden olan Jardín Botánico da ziyaretçilerini bekliyor. 1898’de kurulan bu bahçeler Arjantin ve dünyanın dört bir yanından 5.000’den fazla çiçek türüne ev sahipliği yapıyor. Bu alanlar Fransız ve İtalyan Bahçeleri ile birlikte bitki müzelerini ve bahçıvanlık okulunu da bünyesinde barındırıyor.

Ulusal Dekoratif Sanatlar Müzesi

1911 yılında Recoleta semtinin tam ortasında Klasik tarz bir Fransız binada açılan Ulusal Dekoratif Sanatlar Müzesi sanat tutkunları ve bu tarz yerlerden keyif alanların kesinlikle uğraması gereken yerlerin başında gelir. Müzede Rönesans ve Barok tarz mobilyalar, halılar, porselen ve gümüş eşyalardan oluşan büyük bir koleksiyon yer alır. Ayrıca alanda Doğu Güzel Sanatlar Müzesi’nde Asya’nın her yerinden sanat eserlerini görmeniz mümkündür. Ayrıca bölgede yer alan Ulusal Güzel Sanatlar Müzesi’nde önemli Arjantinli sanatçının yanı sıra Rodin, Renoir, Monet ve Van Gogh gibi Avrupalı ​​ustaların eserlerini de görebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here